Jaka hulajnoga wyczynowa dla 10-latka

27 kwietnia 2020 | Blog , Porady

Kiedy jest najlepszy moment, aby rozpocząć przygodę z wyczynową jazdą? Wszystko zależy od przyszłego ridera – jego sprawności fizycznej oraz gotowości do rozpoczęcia nauki. Już niektóre pięciolatki całkiem nieźle sobie radzą w skateparku, ale może się też zdarzyć, że nawet 10-latek nie będzie jeszcze na taką jazdę do końca gotowy. Co zrobić, aby pierwszy raz z hulajnogą wyczynową nie był tym ostatnim? Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu.

Hulajnoga wyczynowa a miejska

Zwykłe hulajnogi miejskie nie nadają się do skateparku. Wyczynowa jazda na takich hulajnogach jest niebezpieczna, a już z pewnością może skutkować uszkodzeniem hulajnogi. Nie należy na nich próbować nawet najprostszych trików. Dlaczego? Hulajnogi miejskie mają zupełnie inną konstrukcję ponieważ inne jest ich przeznaczenie. Nadają się do jazdy po mieście, a nie do skoków. Hulajnogi wyczynowe skonstruowane są w taki sposób, aby wytrzymały większe obciążenia. Posiadają jednoczęściową kierownicę, wzmocniony aluminiowy podest i małe kółka. W przeciwieństwie do hulajnóg miejskich, hulajnogi wyczynowe nie składają się i nie mają amortyzacji.

Jaki podest dla początkującego

Pierwsza hulajnoga powinna być lekka. Nie wybierajmy masywnych modeli streetowych, lecz lżejsze przeznaczone do jazdy w skateparku. Im mniejszy podest, tym lżejsza hulajnoga. Dziesięciolatkowi w zupełności wystarczy podest o wymiarach 48 x 10 cm. Tylko w przypadku hulajnóg do jazdy miejskiej sprawdza się zasada: im większy podest tym bardziej komfortowa jazda. W przypadku hulajnóg wyczynowych powyższa zasada nie działa. Ważne jest natomiast, aby podest wykonany był w 100% z aluminium. Tańsze hulajnogi posiadają często stalowe elementy, np. poprzeczną część łączącą. Unikajmy tego typu rozwiązań.

Małe kółka – większa zwrotność

Na początek najlepsze będą modele z małymi kółkami. Optymalny rozmiar to 100 mm. Mniejsze kółka są bardziej zwrotne, co ułatwia naukę trików. Pierwsza hulajnoga nie musi rujnować budżetu. Możemy spokojnie wybrać kółka z tańszym, plastikowym rdzeniem. Pamiętaj, że kółka możesz zawsze wymienić na takie z rdzeniem aluminiowym, jeśli zajdzie potrzeba.

Właściwa wysokość

Przypominamy, że hulajnogi wyczynowe nie posiadają regulacji wysokości kierownicy. Kupując model wyczynowy  należy wybrać taki, który będzie dopasowany do wzrostu użytkownika. Optymalna wysokość kierownicy znajduje się mniej więcej między połową uda a biodrem. Ważne jest, aby nie kupować hulajnogi „na zapas”, czyli zbyt wysokiej. Znacznie utrudni to możliwość manewru hulajnogą, a co za tym idzie wykonywanie trików. Przyszły rider może stać się przez to… niedoszłym riderem. Nie o to nam przecież chodzi. Więcej do doborze wysokości kierownicy w artykule.

Odpowiedni design

Dobre parametry hulajnogi to nie wszystko. Liczy się także wygląd. Jeśli kupujemy hulajnogę wyczynową w prezencie pamiętajmy, aby nie kierować się własnym gustem, a preferencjami przyszłego użytkownika. Unikniemy wtedy niepotrzebnego rozczarowania.

-->
0